Haber

CHP’li Altay’dan AKP’ye Başörtüsündeki Samimiyet Eleştirisi: “Uzlaşmadan Sonuç Yaramaz. Toplumun Bir Kesiminin İnançlarındandır…

CHP Küme Başkan Yardımcısı Engin Altay, TBMM Anayasa Kurulu’ndaki başörtüsü teklifi görüşmelerinde, “Herkes samimiyse buradan bir sonuç çıkma ihtimali var. Buradan ne gibi sonuçlar çıkarılabilir bilmiyorum” şeklinde konuştu. Bu, bir alanda siyasi kazanç, toplumun bir kesiminin inanç ve yaşam tarzından siyasi olarak beslenmek olarak değerlendiriliyor” dedi.

AKP, MHP, BBP ve Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un imzasıyla TBMM’ye sunulan 3 maddelik başörtüsü teklifi Anayasa Komisyonu’nda görüşülüyor.

CHP heyeti, komisyonu küme başkan yardımcısı düzeyinde takip ediyor. Komitedeki toplantılara CHP Küme Başkan Yardımcıları Engin Altay ile Özgür Özel ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da katılıyor. Ayrıca Yargıtay, Danıştay, bakanlıklar, üniversiteler, Türkiye Barolar Birliği, sendika ve dernek temsilcileri de komisyon temsilcileri aracılığıyla takip etmektedir. HDP ise kurul toplantılarına katılmıyor.

“HERKES SAMİMİ OLURSA BURADA SONUÇ ALMA İMKANI VAR”

CHP Küme Başkan Yardımcısı Engin Altay, başörtüsü sorununun uzlaşı ile çözülmesi mümkünken, Anayasa’ya düzenleme getirilmesine gerek olmadığını belirterek, “Samimiyet sınavını biz değil, AK Parti geçecek” dedi. Altay, “Herkes samimiyse buradan bir sonuç çıkma ihtimali var. Ama burada dolaşacak bir mantık varsa, bunları tersine çevirelim, buradan ne gibi sonuçlar çıkarılabilir bilmiyorum. Ama burada uzlaşı olmadan ortaya çıkan amaca hizmet eden bir sonuç, aslında o amaca hizmet etmemektedir. Hem inançlarında hem de yaşam tarzlarında siyasi bir kazanç, bunun bir parçasının siyasi beslenmesi olarak değerlendirilmektedir.” dedi.

Altay, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun üniversitelerde başörtüsü sorununa son verdiğini, üniversitelerde başörtüsü sorunuyla ilgili yasa teklifi getirilmek üzere olduğunu kaydetti. Altay, “Üniversitelerde başörtüsü sorunu olamaz nokta. Kanun teklifinden bile vazgeçtiniz” dedi.

gurgentepe-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu