Haber

Çin-Orta Asya Zirvesi Mayıs’ta Xi’an’da Düzenlenecek

Çin ile 5 Orta Asya Türk Cumhuriyeti’ni bir araya getiren “C+C5” işbirliğinin ilk liderler zirvesinin Çin’de gerçekleştirileceği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin-Orta Asya Zirvesi’nin 18-19 Mayıs tarihlerinde Çin’in kuzeyindeki Shaanxi eyaletinin merkezi Xi’an’da düzenleneceğini duyurdu.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek zirveye Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Devlet Başkanı Sadir Japarov, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ve Özbekistan Devlet Başkanı katılacak. Şevket Mirziyoyev.

Zirve, Çin ile Orta Asya Türki Cumhuriyetleri arasındaki “C+C5” işbirliğinin devlet liderleri düzeyindeki ilk toplantısı olacak.

Dışişleri bakanları düzeyinde ilk “C+C5” toplantısı 2020 yılında Çin ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri arasında gerçekleştirildi. Dışişleri bakanları daha sonra 12 Mayıs 2021’de Çin’in ev sahipliğinde ve 8 Haziran 2022’de Kazakistan’ın ev sahipliğinde bir araya geldi.

Çin-Orta Asya Dışişleri Bakanları Toplantısının dördüncüsü 27 Nisan’da Çin’in Xi’an kentinde gerçekleştirildi ve toplantıda kümenin ilk başkanlar zirvesinin Mayıs ayında kentte bire bir yapılması kararlaştırıldı. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu